Výběr občerstvení na svatbu

Autor

Valerie

Publikováno

14. 11. 2023

Výběr občerstvení na svatbu

Plánujete svatbu v sezónně 2024? Pak už jste určitě přišli na to, že nikdy není dost brzo na zařizování těch nejdůležitějších věcí! Jednou z nich je bezpochyby to, abyste vy i vaši hosté na váš svatební den měli co jíst, uzobávat a čím se cpát, protože láska prochází žaludkem! Jaké jsou možnosti svatebního občerstvení? Vyrazíte na svatební hostinu do své oblíbené restaurace, bude pro vás jídlo připravovat půlka rodiny a sousedů, nebo zvolíte svatební catering?

Svatební občerstvení je bezpochyby jednou z nejdůležitějších věcí, kterou budete v rámci vašeho svatebního zařizování plánovat. V dnešní době jsou možnosti prakticky nekonečné a může být náročné se v nich neztratit, vyznat, a nakonec si ještě vybrat tu, která bude vhodná právě pro váš velký den. V následujícím článku se pro vás snažíme rozebrat 3 možnosti občerstvení, které lidé nejčastěji volí a poradit vám jak se mezi nimi rozhodovat, které by měly být klíčové faktory pro vaše rozhodnutí a na které otázky byste se měli sami sebe zeptat, před finálním rozhodnutím. Jaké by potom měly být vaše následné kroky, a jak docílit toho, aby váš svatební den byl naprosto bez starostí, a vy jste nemuseli řešit jakékoliv trable spojené právě s jídlem.

Nejčastější variantou svatebního stravování je svatební hostina, následný raut a samostatnou kategorií bývá i svatební dort, případně sweet bar. Ideální variantou samozřejmě je, když máte všechny tyto komponenty z jednoho zdroje, není tedy třeba řešit externí cukrářku, restauraci na hostinu a catering na raut. Ne vždy je ovšem tato varianta proveditelná. Jednodušší a stále častěji využívanou možností je odpolední obřad, na který nenavazuje hostina, ale rovnou raut. Každý z hostů si pak užije jídlo dle libosti, není třeba řešit jedno společné menu, případně to, že ke svatebnímu stolu většinou bývá pozvána pouze část hostů, a co bude během vzniklé doby dělat zbytek svatebčanů. Podobně se dá vyřešit i svatební dort, který je možné zcela vynechat a zvolit místo něj sweet bar. Ten by se dal popsat jako sladký raut – více menších porcí dezertů, které je možno konzumovat buď na stojáka, nebo si je pohodlně odnést ke stolu a sníst bez zbytečného krájení a porcování. Dalším polehčujícím faktorem může být využití svatební agentury, která vám pomůže jak s organizací hostiny, tak i celé svatby a na základě svých zkušeností doporučí nejlepší možný způsob zařízení občerstvení právě pro vaši svatbu.

Na následujících řádcích jsme se rozhodli rozebrat variantu svatebního cateringu od cateringové firmy, občerstvení z vaší ověřené restaurace a přípravu celého svatebního menu na vlastní triko za pomoci vaší rodiny a kamarádů. Nikde samozřejmě není napsáno, jak má váš svatební den vypadat, vyzobejte si tedy ty informace, které jsou hodnotné právě pro vás.

 

Svatební catering

Touto možností můžete při výběru kvalitní cateringové firmy vyřešit úplně všechno. Dobrý catering vám zvládne zajistit jak přípravu čerstvé hostiny včetně polévky, svíčkové, nebo vegetariánské varianty, tak se postará o celý raut. Ten společně naplánujete podle preferencí vás a vašich hostů. Nemusíte se starat o doplňování ani obsluhu, kterou za vás zaměstnanci budou celý večer řešit. V nejideálnějším případě vám cateringová firma dokáže nabídnout i svoji, případně zprostředkuje externí nabídku sladkého a svatebního dortu. Samozřejmostí je i celková starost o nabídku pití pro vaše hosty, tedy kávičku a nealkoholické nápoje během dne, i piva, vína a další alko nápoje s postupujícím večerem. V případě této varianty je nutné vybrat kvalitní zkušený svatební catering, který vám zároveň dokáže poradit v případě, že si nejste výběrem jistí, je schopný vám navrhnout různé varianty a balíčky, nebo naopak vyjít vstříc sebe bláznivějšímu nápadu z vaší strany. Na které otázky si budete muset sami, nebo se svým cateringovým koordinátorem odpovědět, a která témata budou pro zajištění občerstvení klíčová?

1) Počet hostů – kolik vás bude dospělých, kolik dětí

2) Kde bude svatba probíhat – jaké zázemí je na místě, co vše si cateringová firma musí dovézt a jaké má možnosti na místě, jsou k dispozici lednice, kuchyň, zázemí pro sklad atd.

3) Alergie, intolerance – je něco, co by na svatebním stole vůbec nemělo být z důvodu silné alergie? Nebo máte příbuzné s intolerancemi, pro které bude potřeba v rámci rautu, nebo oběda vymyslet vhodné alternativy?

4) Hostina, Raut, Flying food, Svatební dort, Sweet bar – Které komponenty jsou pro vás klíčové, budete chtít na hostinu pozvat jen nejužší rodinu, nebo všechny své hosty? Co budou jíst ostatní svatebčané během hostiny? Bude vám stačit jen svatební dort, nebo se pustíte i do sweetbaru? Chcete zařadit i flying food?

5) Časový rozvrh – jak to vidíte časově? V kolik hodin plánujete mít obřad, jak dlouho po hostině byste rádi navazovali se sweetbarem a rautem?

6) Vyřešení nápojů – jak to chcete mít s nápoji, s alko pitím? Rádi byste si donesli domácí pálenku, ale svým hostům nabídli neomezené množství piva? Chcete nastavit strop tvrdého alkoholu?

7) Na co máte chuť! – a to nejdůležitější nakonec. Která jídla budou ta, co vás budou provázet celý váš svatební den? Zvolíte tradiční svatební dobroty, nebo si vymyslíte něco extravagantního, případně svoje oblíbené jídlo z dětství? Fantazii se meze nekladou a v den vaší svatby už vůbec ne!

Nevýhodou této varianty je to, že často musíte vykročit do neznáma, protože jídlo konkrétní firmy ani její práci jste neměli možnost nikde vidět. Spousta cateringových firem se ale účastní různých veletrhů, pořádá degustace svých jídel, nebo prodává ochutnávkové balíčky svých dobrot. Zároveň není vyloučeno, že bude třeba cateringovému koordinátorovi během dne upřesnit, nebo doplnit informace, učinit rozhodnutí, zda narazit další sud a podobně. Na svatbu vám tímto přijde pár hostů z řad zaměstnanců navíc, ovšem opět, při zvolení ověřené cateringové firmy, nemusíte se bát, přivedou si s sebou jen nezbytné množství profesionálů, kteří vám váš speciální den mezi vašimi nejbližšími nějak nenaruší.

 

Občerstvení z vaší oblíbené restaurace

Nejvíce je svatební hostina spojená s vašim preferovaným svatebním místem, od něj se totiž odvíjí to, jaké jsou vaše možnosti. Pokud jste flexibilní, zajišťujete pro svoje hosty přepravu a nevadí vám případně během svatebního dne přejíždět, máte vyhráno. Můžete uspořádat vaši hostinu ve vašem oblíbeném podniku. Většinou není problém s domluvou pronájmu prostoru, případně rezervace jeho části. Bezpochyby je výhodou to, že můžete zvolit vaše oblíbená jídla s jistotou, že budou taková, jaká je máte rádi. Značně se tím ovšem omezíte na místo. Vaše oblíbená restaurace bude mít nejspíš omezené možnosti přepravy a servírování jídel na vámi vybraném místě, spíš by tedy bylo dobré zvážit, zda je prostor restaurace vyhovující nejen pro vaši svatební hostinu, ale jestli poskytuje i možnost většího sálu, kde by se mohla odehrávat i následná zábava a raut. Dále bude nutné z vaší strany respektovat sortiment, který restaurace nabízí a počítat s tím, že od svého konceptu bude nerada ustupovat. Pokud tedy nevyberete podnik s nabídkou klasických českých pokrmů, je dost možné, že budete muset jako večerní jídlo zvolit něco jiného, než guláš a řízky. Na jaké otázky byste si měli odpovědět společně s personálem restaurace, v případě, že se rozhodnete pro tuto variantu?

1) Je možné uspořádat hostinu, případně i následnou zábavu v prostorách restaurace? Jaká je kapacita, má restaurace prostor nějakého sálu, kde by bylo možné provozovat i večerní zábavu včetně kapely/DJ, tanečního parketu a společenských her?

2) Kromě hostiny, jaké jsou varianty rautu, které může restaurace zajistit?

3) Bude třeba platit extra poplatek za pronájem prostor, a je vůbec restaurace ochotná kvůli vaší akci svůj provoz na den zavřít?

4) Je možnost donést si i některá jídla vlastní? Například dort od externí cukrářky, babiččiny svatební buchtičky, nebo domácí pálenku?

5) Jak nastavit konzumaci alkoholu? Chcete mít otevřený účet celý večer, nebo dát na konzumaci alkoholu strop, přes který už si jej hosté budou hradit sami?

6) Na co máte chuť vy a vaši hosté? Jaké můžete udělat kompromisy a jaké jsou možnosti konkrétní restaurace?

 

Jako za starých časů, hostinu připravíme doma a zaúkolujeme široké příbuzenstvo

I tato varianta je v dnešní době oblíbená, hlavně v případě menších svateb, které probíhají ve stodolách, na zahradách a dalších místech, které vám poskytnou zázemí pro uvaření, nebo přinesení vlastního jídla. Pokud svoji svatbu plánujete prožít v nejužším kruhu rodiny a přátel, kteří vám rádi s jejím chystáním pomohou, rozhodně tuto variantu z kraje nezavrhujte. Hlavní výhodou je samozřejmě to, že si navaříte a nakoupíte přesně to, co chcete na své svatbě servírovat, nebudete muset tedy dělat kompromisy vzhledem k tomu, jaká je nabídka vámi zvoleného dodavatele jídla. Zároveň bude nespornou výhodou finanční stránka. Na druhou stranu určitě zvažte, zda máte dostatek zkušeností, abyste odhadli množství jídla a pití pro větší počet strávníků. V rámci svého svatebního dne totiž rozhodně nechcete řešit, že vám po třech hodinách od začátku došlo pivo, limonáda, nebo řízky. Nachystání celé hostiny, nebo rautu vám zabere spoustu času a síly a musíte počítat s tím, že se někdo bude muset starat o doplňování jídla, sklízení nádobí a podobné drobnosti i během vašeho svatebního dne. Jaké otázky si tedy předem položit?

1) Kolik budeme mít hostů, jsme schopní pro toto množství jídlo připravit? Máme kvalitního dodavatele vína a dalšího alkoholu? 

2) Budeme chtít hosty pohostit pouze rautem, nebo chceme připravovat i klasickou servírovanou hostinu?

3) Kdo bude obsluhovat, dolévat pití, doplňovat jídla v rautu, nebo v případě servírované hostiny roznášet a servírovat jednotlivé chody a následně odnášet nádobí a postará se o celkový pořádek okolo občerstvení?

4) Kde bude svatba probíhat? Je zde zázemí, které můžeme využít pro přípravu a skladování jídel, případně je třeba přivézt na místo různé nádobí a stroje na ohřívání? Máme k dispozici taková zařízení, případně kolik stojí jejich pronájem?

5) Jsme schopni vytvořit pokrmy v takové kvalitě, kterou chceme servírovat svým hostům v náš velký den?

6) Známe chuťové preference a zdravotní stav našich hostů? Netrpí někdo alergií nebo intolerancí a jsme v tomto případě schopni zařídit vhodnou alternativu?

Tak jaká varianta bude pro vás ta správná? Jelikož se jedná o váš speciální den, rozhodně se nenechte ovlivnit tím, co by se mělo a jak to bývá nejčastěji. Samozřejmě můžete zvolit úplně jiný model vaší svatby, který bude pro váš velký den ten správný. Nebojte se nakombinovat popsané varianty, nebo vymyslete svůj originální způsob, jak občerstvení na vaší svatbě budete řešit. Přejeme vám jen to nejlepší, ať je vaše svatba přesně taková, jak jste si ji vysnili a plánování ať jde jako po másle!

Líbil se ti článek?

Nezmeškejte další novinky a přihlaste se k našemu newsletteru