Brněnské Vánoce 2023

Autor

Valerie

Publikováno

15. 11. 2023

Brněnské Vánoce 2023

Brněnské Vánoce jsou bezpochyby jedny z nejkrásnějších v České republice. Zahraničních turistů se na ně hrne tak akorát a naštěstí se společně s domácími rozprostřou mezi těch několik vánočních míst a trhů, na které se můžete vydat přesně tak, že se většinou nemusíte nikde moc mačkat a se svařákem v ruce vychutnávat vánoční atmosféru.

Nezáleží na tom, jestli jste fanouškem přeplněného náměstí, rozsvěcení stromku a zpívání koled, nebo komornější zábavy v klidnějším prostředí. Brno je město mnoha barev a chutí a nabídne vám i letos širokou škálu míst a akcí, které se již od konce listopadu budou odehrávat okolo středu města.

Letošní vánoční zábava začíná na některých místech již 17.listopadu, a to i přesto, že první advent vychází až na 3. prosince. Trhy v tomto roce budou probíhat na 5 náměstích v úplném centru Brna . Z naší zkušenosti vyplývá, že když se budete moc snažit, zvládnete je všechny za jedno odpoledne a večer i s ochutnáním svařáků, horkých moštů a langošů na každém místě. Užívat si je budeme moct do 23. prosince, kdy si na trzích dáme poslední dobrůtky a naposledy si pochrochrtáme v městské vánoční atmosféře předtím, než si ji budeme během svátku užívat ve svých domovech.

Brněnské trhy 2023
17.11. – 23.12.

Náměstí Svobody

Nejfrekventovanější místo v Brně, přímo na největší brněnské tepně Masarykově ulici. Mimo jiné se nachází mezi Hlavním nádražím a Českou. Místní jím procházejí někdy i vícekrát denně a všechny přespolní návštěvníky na něj láka mimo jiné jeho dominanta Brněnský orloj. Kromě podniků, které na Svoboďáku najdete celoročně se již od 24. můžete zastavit do 61 stánků a Zimního baru. Ve stejný den se pro vás mezi 16. a 19. hodinou bude rozsvěcet Vánoční strom, ale na bohatý program se můžete těšit v průběhu celého měsíce. Naplánované jsou každodenní koncerty na velkém pódiu a speciální program pro děti od 15 hodin. Na náměstí Svobody si můžete pochutnat například na variaci langošů od Kohoutů, nebo na Kapřích hranolkách a Fish and Chips od Čápa v jejich stáncích, nebo se zahřát něčím ostřejším v našem Zimním baru v režii Piazzy, který se nachází na místě naší zahrádky.

Dominikánské náměstí

Pokud fandíte spíš komornější zábavě, čeká na vás jen za rohem od divokých trhů na náměstí Svobody. Na Dominikánském náměstí se na vás bude těšit jen 8 stánků, které ale bezpochyby uspokojí veškeré vaše požadavky. Napojíte se horkou medovinou a určitě bude možnost i něco zakousnout. Kromě toho se můžete kochat majestátní podívanou, kterou vám zprostředkuje Halouzkův dřevěný betlém. Instalace již tradičně zabere velkou část náměstí, jelikož se pyšní titulem jednoho z největších ručně vyřezávaných betlémů ve střední Evropě. Od čtvrtka do neděle zde můžete chytit i komorní koncert.

Nádvoří Staré radnice

Pokud přicházíte zdaleka, rozhodně vás všechny průvodce povedou k Brněnskému drakovi, který se nachází v prostorách vchodu Staré radnice. Jestli vaše kroky tedy povedou právě k této brněnské relikvii, rozhodně nevynechejte ani nádvoří, které se nachází jen pár kroků za ní. Tento rok se na něm bude totiž nacházet koncentrovaná gastro energie! Najdete zde pouze 9 stánků, za to všechny oceněné v gastro průvodci TIC města Brna. Kromě vánoční vesničky pro děti zde nebude organizován žádný program, i proto doporučujeme navštívit především těm z vás, kteří se neradi mačkají a užívají si spíše klidnou atmosféru.

Zelný Trh

Na Zelňáku bude tématem trhů jako již tradičně řemeslo. Vystřídá se na něm více než 100 stánkařů s nejrůznějšími řemeslnými výrobky, počínaje keramikou, solí do koupele, přes vánoční ozdoby, svíčkaře, kováře až po mýdlaře, zvonaře a knihaře. Samozřejmě vás zde neochudí ani o různorodé gastro zážitky, které vám v chladném počasí určitě bodnou. Stejně jako na náměstí Svobody i zde proběhne v pátek 24. rozsvěcení Vánočního stromku, a to přesně v 18 hodin. Stánky se ale zrovna na Zelném Trhu můžete chodit kochat již od 17.11., nejdřív z celého Brna.

Moravské náměstí

V případě Moravského náměstí máte na výběr hned ze dvou míst! Pokud někomu v Brně řeknete „sejdeme se na Moraváku“, můžete tím myslet dvě věci a hodilo by se dodat, jestli myslíte ve znovuotevřeném parku, nebo u sochy Markraběte Jošta na koni před legendárním brněnským kinem Scala a v blízkosti Moravské Galerie. Tam letos naleznete stánky neziskových organizací, které vám zprostředkují možnost před Vánoci udělat dobrý skutek a přispět na dobrou věc. Stromek se zde rozsvítí také 24. listopadu v 19 hodin a dobroty na zakousnutí i na popíjení budou zprostředkovávat ostatní stánky. Druhou možností v případě Moravského náměstí je pro vás nově zrekonstruovaný revitalizovaný park, na kterém se stejně jako každý rok budete moct projet ve vyhlídkovém kole a letos poprvé užívat zábavu i na kluzišti.

Brněnské vánoční atrakce, tradice a zvyky, které by vás neměly minout

Dobré skutky

Kromě stánků neziskovek na Moravském náměstí můžete svoje altruistické já potěšit i na náměstí Svobody, kde se nachází každoročně kasička Červeného Kříže, který působí jak v humanitární, sociální, tak zdravotní oblasti.

Vánoční šalina

Tento extravagantní dopravní prostředek vám udělá okruh okolo brněnského středu města s extra porcí světýlek a vánoční atmosféry! Jezdí na trase:

Náměstí Svobody – Zelný trh – Hlavní nádraží – Nové sady – Šilingrovo náměstí – Česká – Náměstí Svobody – Zelný trh – Malinovského náměstí – Česká – Náměstí Svobody

A to ve všední dny od 16 do 20 hodin a o víkendu od 11 do 21.

Vánoční hvězda

Patří k symbolům brněnských Vánoc, letos ji najdete na Dominikánském náměstí společně s dřevěným ručně vyřezávaným betlémem.

Vánoční vesnička

Tuto dětskou atrakci najdete na nádvoří Staré radnice. Workshopy v průběhu měsíce pro vás bude připravovat například Zoo Brno, Vida!Science centrum, Moravská galerie v Brně, VESNA – ženský vzdělávací spolek, Kávéeska a další.

Kluziště

Nachází se na zrekonstruovaném Moravském náměstí, kde zabírá plochu 800 m² a vleze se na něj až 120 bruslařů!

Svátek světla

Akce, která se koná na Kraví hoře pod hlavičkou Hvězdárny a Planetária Brno na počest zimního slunovratu. Pokud se v nejkratší den této zimy na Kraví horu vydáte, stavte se zahřát do našeho Monte Bú a možná i zakousnout nějaký ten steak, nebo burger.

Ježíškova Pošta

Na Dominikánském náměstí i dnes můžete najít dřevěnou schránku na dopisy pro Ježíška. Svůj dopis můžete do schránky vložit a následně si zazvonit na poblíž stojící zvoničku, abyste měli jistotu, že Ježíšek vaše přání splní.

Vyhlídkové kolo

Kousek od kluziště na Moravském náměstí. Kolo je vysoké 33 metrů a pokud se rozhodnete pro projížďku, z jeho nejvyššího místa dohlédnete na střechy Starého Brna, náměstí Svobody, Špilberk, Petrov, Maloměřice, Hády, Vinohrady, Juliánov a Komárov. Jeho kapacita je 144 pasažérů.

 

Pokud se chcete úplně vyhnout této organizované zábavě, ale zároveň čerpat vánoční atmosféru, rozhodně vám doporučujeme vyrazit na procházku vedlejšími uličkami centra města. Nebo zkuste vyrazit o kousek dál, například na Terasy pod Petrovem, do Denisových sadů nebo se v případě příznivého počasí pokuste o výšlap k hradu Špilberk.

Líbil se ti článek?

Nezmeškejte další novinky a přihlaste se k našemu newsletteru