Focaccia – starší sestra pizzy, kterou snadno zvládnete připravit i doma

Autor

Valerie

Publikováno

7. 9. 2023

Focaccia – starší sestra pizzy, kterou snadno zvládnete připravit i doma

Focaccia je hvězda, která se surovinami nápadně podobá pizze, stejně jako ostatnímu světlému kváskovému pečivu. Oproti ostatním kynutým dobrotám má ale extra vláčnost, výraznou vůni po olivovém oleji, velké vzduchové bubliny a nezaměnitelnou chuť.

 

Původ focaccie sahá až do starověkého Říma. Její dávný předchůdce panis focacius bylo světlé nízké pečivo připravováno na rozžhavených uhlících. Servírováno bylo nejspíš jako příloha ke kaším, polévkám nebo masu. Nejčastěji se konzumovalo natrhané na kousky, které strávníci namáčeli do polévek, které v té době sestávaly především z vody, octa a oleje. Tato tradice, nehledě na to, jak bizarně zní přetrvala v Itálii dodnes. V restauracích často před svým jídlem dostanete jako předkrm focacciu nebo jiné světlé pečivo s mističkou oleje a octa na namáčení. Slovo focaccia pak bylo poprvé písemně zaznamenáno někdy ve 14. století. Rozšířila se postupně do dalších evropských zemí, ve kterých hrála roli jídla pro chudé, kterými se snadno a levně zasytili. Focaccia je tedy předchůdce také typického španělského chleba pan de hogaza, nebo francouzského fugasse. 

Nyní již focaccia rozhodně není jídlem chudých, naopak vznikají specializované focaccerie, které nabízí desítky variant této pochoutky. Základem klasické focaccie je mouka, voda, droždí, sůl a olej. Takhle z fleku se nám to může zdát jako okopírované těsto na pizzu, ovšem díky následnému způsobu přípravy se zásadně mění poměry jednotlivých surovin těsta, a tak dostává finální produkt úplně jiné vlastnosti. Focaccia se nejčastěji peče ve formě, proto může do těsta přijít více vody, která tvoří vyšší celkovou hydrataci společně s olejem. S tím samozřejmě platí jednoduché pravidlo: čím kvalitnější, tím lepší. Oproti pizze se pak focaccia nechává kynout právě ve formě, ve které se ji chystáme péct a potírá se dalším olejem, abychom zamezili úniku hydratace z těsta. 

Na základní těsto se již před pečením, nebo až po něm, pokládají různorodé topingy a tvoří se tak jedinečné druhy focaccií. Kromě toho, že ji stále potkáváme jako přílohu k jídlu, polévkám, nebo omáčkám ji můžeme konzumovat místo chleba k večeři, nebo klidně místo oběda. Focacciu si můžete obskládat podobně jako pizzu vším tím, co máte rádi a vytvořit tak plnohodnotné jídlo, které snadno zvládnete připravit i doma. Oproti pizze totiž těsto na focacciu odpouští nižší teploty při pečení, kterých zvládne dosáhnout i vaše domácí spotřebič. Jak si tedy tuhle pochoutku připravit doma? Nachystali jsme pro vás krátký návod s receptem a našimi tipy.

 

Recept na Focacciu

500g hladké mouky, ideálně kvalitní italské

350-400g vlažné vody

20g čerstvého, nebo 7g sušeného droždí

18g soli

80g olivového oleje

 

Vodu nalejte do větší mísy a vysypete nebo rozdrobíte do ní droždí. Můžete přidat malou lžičku cukru, abyste podpořili práci kvasinek. Až na povrchu uvidíte, že kvasnice ožívají, postupně přimíchavejte mouku smíchanou se solí. 

Až vám v těstě nezůstanou žádná místa se suchou moukou, polijte těsto 40g oleje tak, aby jím byl pokrytý celý jeho povrch. Zamezíme tak tím tomu, aby nám během kynutí z těsta neutíkala hydratace. Těsto odložíme a necháme cca hodinku stát v pokojové teplotě.

Po hodině by mělo těsto trošku nakynout a olej stéct po jeho okrajích. Nyní nastává správný čas na zakomponování oleje do těsta. Opatrně pomocí rukou a jemného překládání těsta do něj zpracováváme olej, dokud těsto není hezky lesklé a po okrajích formy už se nám žádný olej neusazuje. Těsto opět potřebem olejem, ale tentokrát pouze cca 10 gramy.

Nyní záleží na tom, jak moc času máte. Pokud se rozhodnete těsto na focacciu založit den dopředu, v tento moment mísu příkryjete vzduchotěsně a až na 24 hodin vožíte do lednice. Pokud ovšem spěcháte, přikryté těsto necháte na cca 2-3 hodiny opět v pokojové teplotě, aby zdvojnásobilo svůj objem. 

V obou případech pro uplynutí daného času těsto vyklopíte do olejem vymazané formy, ve které se chystáte focacciu péct. Jemně prsty těsto roprostřete po celé formě a vlijete na jeho povrch zbytek olivového oleje. Necháte dalších 30-60 minut kynout ve formě. Poslední úkol,který vás čeká předtím, než svůj výtvor vložíte do trouby je vyrobení několika důlků pomocí prstů do těsta, abychom zamezily tomu, že nám focaccia během pečení vytvoří moc vzduchových bublin. Případně v této fázi můžete přidat bylinky nebo jiné topingy, které chcete péct společně s focacciou. Pečte na 200-220°C cca 15-20 minut, dokud pečivo není zlatavé na povrchu. 

Pokud se vám úplně nebude chtít pouštět do přípravy, nebo byste rádi ochutnali focacciu od profíků, zastavte se k nám do Piazza Ristorante, kde ji pečeme každý den čerstvou. Můžete si na ní pochutnat společně s polévkou, salátem, obědnat si ji jako přílohu k některému z našich hlavních chodů, nebo zkrátka jen tak.

Líbil se ti článek?

Nezmeškejte další novinky a přihlaste se k našemu newsletteru